1. Wodospad Brankovský
Ten wodospad o długości 55 metrów jest najwyższym wodospadem Parku Narodowego Tatry Niskie. Tym samym jest również jednym z najwyższych wodospadów na Słowacji. Znajduje się u wejścia do Doliny Revúckej, w zachodniej części Tatr Niskich, przy czym najłatwiej można się do niego dostać z obszaru Podsuchá, pomiędzy miejscowością Rużomberok a Donovaly Z łatwością dotrą do niego rodziny z małymi dziećmi, ponieważ teren nie jest trudny, a dojście do samego wodospadu trwa około pół godziny. W zimie zachwyca lodową ścianą sopli, w lecie natomiast bijącą od niego siłą i przyjemnym, orzeźwiającym mikroklimatem, chociaż, w przypadku dłuższej suszy, wodospad nie sprawia tak niesamowitego wrażenia jak zazwyczaj. Dlatego polecamy odwiedzać go w bardziej deszczowych dniach.
W paśmie Małej Fatry, w części luczańskiej znajduje się 30 metrowy wodospad Kľacký umiejscowiony pod ulubionym celem turystycznym, szczytem Kľak. Można się do niego udać zarówno z miejscowości Vrícko (znajduje się na wysokości niemal tysiąca metrów nad nią), jak również z miejscowości Fačkov czy przełęczy Fačkovské sedlo. Oprócz gór i wody można tu zobaczyć również wiele zagrożonych gatunków zwierząt, głównie mięczaków, czasami miejsce to odwiedzają niedźwiedzie. Wodospad Kľacký pełni również rolę punktu obserwacyjnego zmian rzeźby okolicznego terenu, wpływu erozji wody. Zachowały się tu również pozostałości starej flory pierwotnej.
Jeśli marzysz o tym, aby znaleźć się w miejscu o romantycznej atmosferze, koniecznie zobacz malowniczy Wodospad Lúčanský. Dojście do niego jest stosunku łatwe, ponieważ znajduje się pośrodku miejscowości uzdrowiskowej Lúčka, w pobliżu szczytu Wielki Chocz /słow. Veľký Choč/ w powiecie Rużomberok na Liptowie. Ten kaskadowy wodospad mierzy 12 metrów, a jego woda spływa po trawertynowej powierzchni do jeziorka. W wyniku działania ciepłych źródeł mineralnych, które przepływają przez wodospad z uzdrowiska, Wodospad Lúčanský nigdy nie zamarza, co sprawia, że jest on jedyny w swoim rodzaju. Podczas wycieczki, oprócz wodospadu i uzdrowiska, warto również zobaczyć inny pomnik przyrody Trawertyny Lúčanské czy bardziej odległe Bešeňovské.
Również miasto Nová Baňa może pochwalić się pobliskim wodospadem uznanym za pomnik przyrody. Wodospad Starohutský powstał w wyniku działalności potoku Sklennego oraz tektonicznego obniżenia kawałków tafli lodowej i można do niego dotrzeć po 300 metrach, udając się w kierunku na północ od Starej Huty, miejskiej części Novej Bani. Trasa jest stosunkowo łatwa i krótka, idealna dla małych dzieci. Wodospad ma wysokość 5 metrów, kończy się w skalnym amfiteatrze, a w jego wodach przy odrobinie szczęścia można spotkać rzadkiego raka czarnego. Wycieczkę polecamy szczególnie wiosną, ponieważ wtedy wodospad osiąga swój największy przepływ w ciągu roku. Ścieżka edukacyjna Vojšín zawiera wiele interesujących informacji o Wodospadzie Starohutskim. Do pomników przyrody w jego okolicy należy również Malolehotské kamenné more oraz zabytek kultury Klasztor w Hronskim Beňadiku.
Piątkę wodospadów uznanych za pomniki przyrody zamyka Wodospad Bystré, znany również jako Vodopád Bystrého potoka czy Wodospad Bystrô. Leży na południowych zboczach Poľany w Środkowej Słowacji, kilka kilometrów na północ od miejscowości Hriňová w powiecie detwiańskim. Do jego powstania przyczynił się przypływ lawy w pęknięciach tektonicznych, dzięki któremu możemy dzisiaj podziwiać ten wspaniały wodospad o wysokości 23 metrów, jeden z największych na Słowacji. Najlepszy dostęp do Wodospadu Bystré jest z górskiego hotelu Poľana, skąd wycieczka na wodospad i droga powrotna trwa około dwóch godzin, chociaż dostać do niego można się również dłuższą trasą bezpośrednio z miejscowości Hriňová. Fotogeniczność wodospadu można najbardziej docenić po wiosennym topnieniu śniegu i większych deszczach, kiedy przepływ wody jest wysoki i można zaobserwować efekt tęczy powstały w skutek gry światła i kolorów w kamiennym amfiteatrze, do którego dopływa woda Wodospadu Bystré.
Wodospad ten jest usytuowany pośrodku Rezerwatu Przyrody Dolina Szutowska (słow. Šútovská dolina). Podlega pod Park Narodowy Mała Fatra i dzięki swojej wysokości 38 metrów jest największym wodospadem na jego terenie. Przypływają przez niego wody potoku Šútovskiego, którego źródło wypływa w unikalnym utworze skalnym zwanym Źródła Mojżesza (słow. Mojžišove pramene). Idealny dostęp do wodospadu znajduje się od miejscowości Šútovo, części Rieka lub od schroniska Chata pod Chlebom. Aż do samego wodospadu przez całą drogę towarzyszyć Ci będą tablice edukacyjne, które zawierają informacje o samym wodospadzie, jak również florze, faunie i innych ciekawostkach Doliny Szutowskiej. Podobne jak w przypadku poprzednich wodospadów, również Wodospad Szutowski najlepiej prezentuje się wiosną.
Nasz artykuł nie byłby oczywiście pełny bez najwyższego wodospadu Słowacji, którym jest Wodospad Kmeťov o wysokości 80 metrów, przypływający przez Dolinę Kôprovą w Tatrach Wysokich. Jego pochodzenie jest lodowcowe oraz tektoniczne, można do niego dojść z Tri studničky lub z miejscowości Podbanské. Wodospad jest tworzony przez system mniejszych kaskad potoku Nefcerka i jest podzielony na dwa stopnie przechodzące przez skalną szczelinę. Ze względu na jego siłę i wysokość bezpośredni dostęp do Wodospadu Kmeťov jest zakazany, jednak z platformy obserwacyjnej umieszczonej po lewej stronie potoku widok jest nawet więcej niż zadowalający.
Drugim największym wodospadem na naszym terytorium jest wspaniały pięciokaskadowy Wodospad Závojový osiągający wysokość 75 metrów, zasilany wodami potoku Sokolskiego. Znajduje się on w Parku Narodowym Słowacki Raj (słow. Slovenský raj), z kierunku od Spišskich Tomášoviec. Do wodospadu prowadzi trasa z drabinkami i stopniami z Sokoliej doliny, to jedna z najtrudniejszych tras w parku. Do Wodospadu Závojovego można dostać się jednak łatwiejszą drogą, z punktu Kláštorisko. Jednak bez względu na poziom trudności, wyjątkowa przyroda Słowackiego Raju, w której woda i ziemia łączą się ze sobą w doskonałej harmonii, jest warta zobaczenia. Także sam Wodospad Závojový jest jednym z przykładów niesamowitego kunsztu Matki Natury.
Kolejnym skarbem natury Słowackiego Raju jest Wodospad Machový o długości 8 metrów. Jego nazwa pochodzi od faktu, iż tworzą go prądy wody spływające po ścianie porosłej mchem. Wodospad znajduje się u ujścia rozpadliny Malý Kyseľ, która, ze względu na łatwiejszą trasę niż Sokolia dolina, jest bardziej dostępna dla większej liczby turystów, porównując z Wodospadem Závojovým. Dolina ta wraz z Veľkim oraz Vyšnim Kyseľem, stanowi część obszaru wąwozu Kyseľ, w którym można podziwiać również dalsze cudy natury, jak skały, wąwozy, podziemne utwory krasowe czy jaskinie.
Naszą dziesiątkę najlepszych wodospadów na Słowacji zamykają wodospady położone w wąwozie krasowym Hájska dolina pomiędzy miejscowościami Háj i Hačava, w powiecie koszyckim. System tutejszych wodospadów to tak zwane Wodospady Hájske, ale zwyczajowo przyjęło się mówić na nie Wodospady Hlboký jarok i obejmują dziewięć wodospadów, z których znane są głównie Wodospad Stredný Hájsky, Hájsky Wodopád nad mostom oraz Veľký Hájsky vodopád. Wodospady mierzą średnio 5 metrów, sprawiają magiczne wrażenie i są jednymi z najpiękniejszych skarbów Słowackiego Krasu. Jeśli po wycieczce do doliny Hájskej, znanej ze swoich wodospadów, dysponujesz wolnym czasem, nie należy zapomnieć o pobliskim wąwozie Zádielska tiesňava, jego wysokie utwory skalne budzą zachwyt.
Nie znalazłeś wodospadu? Kliknij tutaj i zobacz listę wszystkich wodospadów na Słowacji oraz zakwaterowanie w ich okolicy.